FESTIVALUL COMEDIEI ROMÂNEŞTI – festCO 2008, ediţia a VI-a

PREMIUL DE EXCELENŢĂ : Tamara Buciuceanu - Botez

JURIU SECŢIUNEA OFICIALĂ

Ileana Lucaciu - critic de teatru, preşedinte juriu
Crina Mureşan - actrită
Dan C. Mihăilescu - scriitor
Puiu Antemir - scenograf
Radu Alexandru Nica - regizor
Silviu Jicman - regizor

PREMII SECŢIUNEA OFICIALĂ

Premiul pentru cel mai bun spectacol – „Ionesco – cinci piese scurte” de Eugène Ionesco, regia Alexandru Dabija – Teatrul Odeon

Premiul pentru regie – Gianina Cărbunariu pentru spectacolul „Sado-Maso Blues Bar” de Maria Manolescu - Teatrul Mic

Premiul pentru performanţa trupei „Blue Raincoat Theatre Company” Sligo, Irlanda pentru spectacolele „Scaunele” şi „Cântăreaţa cheală” de Eugène Ionesco, regia Niall Henry

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal – Adrian Titieni pentru „Alexandru Andronic” din „Ultima oră” de Mihail Sebastian, Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal - Amy Loughton pentru „Eleva” din „Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Max Lewendel, „Icarus Theatre Collective”, Londra, Marea Britanie

Premiul pentru scenografie – Imelda Manu pentru decor şi Magdalena Ciubotariu pentru costume - spectacolul „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Gelu Colceag, Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar – Gheorghe Ifrim pentru „Ghiţă Pristanda” din „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Doru Ana, Teatrul Bulandra

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar – Ada Navrot pentru „D-na Sava” din „Fii cuminte Cristofor!” de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu - Teatrul „George Ciprian” Buzău

Premiul pentru tineri creatori – Maria Gârbovan pentru rolul „Magda Minu” din „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Gelu Colceag – Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – premiu oferit de Caligraf

Premiul special al juriului - spectacolul „Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Max Lewendel - Icarus Theatre Company Londra, Marea Britanie

XXX


Premiul Mari speranţe se acordă de către Clubul UNESCO Adolescenţii tinerilor Ruxandra Coman şi Gabriel Sandu pentru spectacolul „Căprioare”, text şi regie Gabriel Sandu


XXX


JURIU SECŢIUNEA OFF

Mihaela Rădescu - UAUIM, Arhitectură, anul IV
Cristina Milea - UA, Arte plastice, anul III
Eugen Gyemant - UNATC, Regie, anul IV
Bianca Chelu - UNATC, Teatrologie, anul IV
Bogdan Amarfi - UNATC, Teatrologie, anul II
Dan Rădulescu - UNATC, Actorie, anul IV


PREMII SECŢIUNEA OFF

Premiul special pentru promovarea genului Stand-up Comedy in Romania – Dan Chişu

Premiul special pentru promovarea teatrului de calitate în cluburi - Bogdan Pavel - Spice Club, Aida Constantinescu - Clubul Lucky 13 , Vlad Cernacovschi - Arcade Caffe

Premiul special pentru promovarea fenomenului de teatru underground – Teatrul LUNI de la Green Hours

Premiul pentru cel mai bun spectacol prezentat în clubul Lucky 13 – „Fir’mituri” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac

Premiul pentru cel mai bun spectacol prezentat în clubul Spice – „Rromeo thaj Julieta” de Cătălin Rotaru

Premiul pentru performanţe artistice în spaţii neconvenţionale - Dorina Chiriac şi Lia Bugnar

Premiul „BEEP” pentru aptitudini incomensurabile în prestarea de servicii comice – Trupa Deko

Premiul pentru măiestria de a fi „ciudat” - Radu Isac din Vaslui

Premiul pentru ingenioase momente artistice - Teatrului Masca


XXX


JURIUL CONCURSUL DE COMEDIE ROMÂNEASCĂ

Ion Cocora
Mircea Ghiţulescu - preşedinte juriu
Mihai Lungeanu
Adrian Lustig
Nicolae Prelipceanu

PREMIII CONCURSUL DE COMEDIE ROMÂNEASCĂ ediţia a III-a

Premiul I
Black Sitcom de Mihai Ignat

Premiul II
Vacanţa unei dive de Lucia Verona

Premiul III
Tsunami de Radu F. Alexandru

Menţiuni
Mai ales toamna de Cornel George Popa
Vişinată de afine de Cornel Udrea

 
 
Site realizat si administrat de MIV CONSULTING IT SRL, www.miv-computer.ro © 2014 | E-mail office@miv-computer.ro, Webmaster Ion Victor MINEA