Festivalul Comediei Românești
festCO, ediția a XIII-a 2015

program




SÂMBĂTĂ 23 MAI
18.00 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
deschiderea oficială festCO 2015

18.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
N(AUM) texte Gellu Naum, regia Mariana Cămărășan (1h 20’) IN
producători UNTEATRU şi Teatrul Metropolis
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

20.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LA VITA E BELLA de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache (1h 30’) IN
producător Teatrul de Comedie
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

DUMINICĂ 24 MAI
18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
2014. O ODISEE PĂMÂNTEANĂ, regia Radu Dragomirescu (1h 45’)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
SATUL ELECTRONIC (50’)
producător Trupa Gong
premiu la Festivalul Național de Teatru Tânăr „Ideo Ideis”
Intrare liberă în limita locurilor disponibile.

20.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
SPARGEREA de Răzvan Petrescu, regia Dragoș Mușoiu (1h 30’) IN
producător Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

LUNI 25 MAI
19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan IN
VIAȚA-I MAI FRUMOASĂ DUPĂ CE MORI text și regie Mihai Măniuțiu (1h 10’)
producător Teatrul „Tomcsa Sandor” Odorheiu Secuiesc
spectacol în limba maghiară supratitrat în limba română
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

MARŢI 26 MAI
11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LABORATORUL DE COMEDIE – atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League of New York

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan IN
FLORI, FETE, FILME SAU BĂIEȚI de Mimi Brănescu, regia Antonella Cornici (1h 40’)
producător Teatrul "Ioan Slavici" Arad
spectacol nerecomandat minorilor sub 14 ani
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

20.00 Teatrul Odeon, Sala Studio IN
DE VÂNZARE / FOR SALE text și regie Gianina Cărbunariu (1h 35’)
producător Teatrul Odeon
bilete la casa de bilete a Teatrului Odeon

21.00 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
ELECTRIC SUPERSTITIONS
visual performance cu IRLO – street artist
sound performance cu MONGOL (Kult Studio) - muzician

MIERCURI 27 MAI
11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LABORATORUL DE COMEDIE - atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

19.30 Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
STEAUA FĂRĂ NUME de Mihail Sebastian, direcția de scenă Victor Ioan Frunză (2h 30’)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
spectacol prezentat în afara concursului
bilete online aici

21.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
… la clasa doamnei Sanda Manu
Întâlnire „profesional - amicală”

21.30 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
Concert IRINA SÂRBU BAND

JOI 28 MAI
11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LABORATORUL DE COMEDIE – atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
CABARETUL CUVINTELOR de Matei Vișniec, regia Alexandru Nagy (1h 10’)
producător Teatrul Independenților Profesioniști
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și aici

18.30 Teatrul de Comedie, foaier
lansare carte
VLADIMIR GĂITAN. ZIG-ZAG PRIN ALFABETUL VIEȚII
de Maria Capelos, Editura ALL, 2015

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
POKER de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu (2h 10’)
producător Teatrul de Comedie
spectacol prezentat în afara concursului
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

19.30 Teatrul Național„I.L.Caragiale” București, Sala Studio IN
DUMNEZEU SE ÎMBRACĂ DE LA SECOND-HAND de Iulian Margu, regia Ion Caramitru (2h)
producător Teatrul Național „I.L.Caragiale” București
bilete la casa de bilete Teatrului Național și online aici

VINERI 29 MAI
10.00 Palatul Național al Copiilor
AMINTIRI DIN COPILĂRIE de Ion Creangă, regia Peter Kerek (1h 40’)
producător Teatrul „Ion Creangă”

11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LABORATORUL DE COMEDIE – atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

18.00 UNTEATRU
LA ȚIGĂNCI de Mircea Eliade, regia și adaptarea Andrei și Andreea Grosu (1h 20’)
producător UNTEATRU
bilete online aici

18.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Visul unui pierde vară– Şcoala Gimnazială pentru Deficienţi de Auz „Sfânta Maria” Bucureşti
Alunecân dîntr-o prună – Clubul Copiilor din Drăgășani
spectacole laureate la Festivalul Național de Teatru pentru Elevi „George Constatin”

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
…ESCU de Tudor Mușatescu, regia Alexandru Dabija (2h 50’)
producător Teatrul de Comedie
spectacol prezentat în afara concursului
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
MOFTANGII de I.L Caragiale (30’)
producător Trupa Minicinis
Marele Premiu la Festivalul de teatru pentru liceeni „Jos Pălăria”
Intrare liberă în limita locurilor disponibile.

20.00 Teatrul Act
PĂI…DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE? de Cătălin Ștefănescu
după romanul "Moromeții" de Marin Preda, regia Alexandru Dabija (1h 10’)
producător Teatrul Act
spectacol eveniment
bilete la casa de bilete a Teatrului Act

20.00 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
SHOW DE IMPROVIZAȚIE
susținut de trupa S.C. IMPRO S.R.L.

21.30 Teatrul de Comedie
proiecție film în aer liber – Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
FUNERALII FERICITE, regia Horațiu Mălăele

SÂMBĂTĂ 30 MAI
11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
LABORATORUL DE COMEDIE
prezentarea fragmentelor de text dramatic realizate sub coordonarea echipei Drama League, New York

11.00 Teatrul Țăndărică
PĂCALĂ, basm popular, regia Ioan Brancu (55’)
producător Teatrul Țăndărică

11.00 Teatrul Excelsior
KIKI ȘI BOZO de Andreea Vălean, regia Peter Kerek (45’)   
producător Teatrul Excelsior
bilete la casa de bilete a Teatrului Excelsior

16.00 Teatrul de Comedie, foaier
COMEDIA REMIX – proiect realizat de Cristina Modreanu & Maria Drăghici
proiecție film documentar și lansare catalog expoziție

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
PARAVAN. 2 TELEFOANE text și regie Matei Lucaci-Grunberg (1h 10’)
producător Asociația „Jamais Vu"
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

18.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Clubul de lectură festCO
Piesa câștigătoare la Concursul de Comedie Românească ed. a X-a, 2015

19.30 Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” IN
MOBILĂ ȘI DURERE de Teodor Mazilu, direcția de scenă Victor Ioan Frunză (2h 30’)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
bilete online aici

21.30 Teatrul de Comedie
proiecție film în aer liber – Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
AFERIM!, regia Radu Jude

DUMINICĂ 31 MAI
12.00 Teatrul Țăndărică
URSUL PĂCĂLIT DE VULPE de Ion Creangă, regia Paul Ionescu (50’)   
producător Teatrul Țăndărică

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
GALA COMEDIEI ROMÂNEȘTI
Decernarea premiilor festCO 2015

Festivalul Comediei Românești ediția a XIII-a
Concursul de Comedie Românească ediția a X-a
bilete la casa de bilete a Teatrului de Comedie și online aici

21.30 Teatrul de Comedie
proiecție film în aer liber – Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
SUNT O BABĂ COMUNISTĂ, regia Stere Gulea

HAI LA GARD! - SILIŞTEA GUMEŞTI 2014
vernisaj expoziţie foto Emanuel Tânjală

PĂI…DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE? de Cătălin Ștefănescu
după „Moromeții”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija (1h 10’)
producător Teatrul Act
spectacol eveniment

au mai fost selectate în secțiunea IN şi văzute de către juriu la sediile lor:

AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu – Teatrul Național Cluj Napoca – 11 mai

CASTINGUL DRACULUI text și regie Radu Afrim - Teatrul Național Târgu Mureș – 12 mai

selecţioner IN: Maria Zărnescu – critic de teatru

juriu festCO IN:
Sanda Manu – regizor – președinte juriu
Coca Bloos - actriță
Paul Chiribuță - actor
Nina Brumușilă - scenograf
Monica Andronescu - critic de teatru

 
 
Site realizat si administrat de MIV CONSULTING IT SRL, www.miv-computer.ro © 2014 | E-mail office@miv-computer.ro, Webmaster Ion Victor MINEA